Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

DBI2016 zasadyW związku z prowadzonym w naszej szkole tygodniem profilaktyki pragniemy poinformować Państwa o planowanychdbi 2020 działaniach.

W każdej z klas w ciągu tygodnia wychowawcy przeprowadzą zajęcia wychowawcze o charakterze profilaktycznym, których celem będzie poszerzenie świadomości uczniów na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu, zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania młodzieży w sieci, budowanie świadomości na temat własnej prywatności i ochrony prywatnych treści oraz edukacja o odpowiedzialności za działania w sieci. Część treści będzie realizowana też podczas zajęć informatyki. Planowane są również zajęcia warsztatowe ze specjalistami.
W ramach prowadzonej akcji chcemy również przybliżyć Państwu kilka praktycznych wskazówek, na co należy zwrócić uwagę, kiedy zacząć się niepokoić oraz jak zapobiegać nadmiernemu korzystaniu z internetu przez dzieci.
Internet wciąga jak narkotyk
Aż 51 proc. polskich uczniów uważa, że życie bez internetu byłoby nudne lub pozbawione radości – wynika z badań CBOS-u. Nic więc dziwnego, że przeciętny czas korzystania z internetu przez młodzież wynosi średnio około trzy godziny dziennie. Ale jest też spora grupa nastolatków, którzy pozostają online znacznie dłużej: 7 proc. korzysta z sieci sześć do ośmiu godzin dziennie, a 2 proc. przez dziewięć i więcej godzin. Zaobserwowano też, że chłopcy spędzają w sieci więcej czasu od dziewczyn, oraz że osoby z najsłabszymi wynikami w szkole korzystają z sieci dłużej niż pozostali uczniowie.
Jakie zachowania dziecka mogą być powodem do niepokoju?
• Odczuwanie ciągłej potrzeby używania komputera/telefonu
• Zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i szkolnych
• Porzucenie innych zainteresowań
• Rezygnacja z kontaktów towarzyskich w realnym świecie
• Brak kontroli nad czasem spędzanym w internecie
• Ograniczanie czasu na jedzenie i sen
• Silne zdenerwowanie i rozdrażnienie w przypadku ograniczenia dostępu do internetu
Jak chronić dzieci, przed uzależnieniem od internetu?
• Przede wszystkim rodzice powinni sami zacząć wymagać od siebie i służyć przykładem ograniczając swój czas przed telewizorem i komputerem do minimum.
• Od najmłodszych lat trzeba budować z dzieckiem pozytywną relację opartą na bliskości szacunku i zaufaniu oraz dbać o jego potrzeby.
• Trzeba sprawiać, że dziecko będzie czuło się dla nas ważne i potrzebne.
• Czas spędzany z dzieckiem na wspólne rozmowy, wykonywanie domowych codziennych czynności, zabawy, wycieczki czy inne aktywności jest bezcenny.
• Należy dużo rozmawiać z dzieckiem na temat zagrożeń z powodu uzależnienia.
• Potrzebne jest również bieżące interesowanie się tym, co nasze dziecko robi, nie tylko w szkole, ale i w wolnym czasie. W jakie gry gra, jaka jest ich specyfika i fabuła, jakie filmy/filmiki ogląda (obejrzeć razem z nim, podyskutować o tym), z jakich portali społecznościowych korzysta.

 

 

 

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...