Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

szufladaW związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie zorganizowała konkurs historyczno - literacki pod nazwą „Otwórz szufladę po 100 latach - historie rodzin, osób, przedmiotów, zdjęć”, by w ten sposób zainteresować młodzież dziejami swojego regionu i własnej rodziny oraz rozwijać umiejętności dziennikarskie uczniów szkół podstawowych i średnich z całego powiatu.
Na hasło konkursu odpowiedziały m.in. trzy uczennice naszej szkoły zachęcone przez nauczycielkę historii panią Katarzynę Zalewską, mianowicie: Oliwia Małolepsza, Dobrosława Rak oraz Anna Tomczak.
W wysłanych pracach dziewczyny opisały prawdziwe zdarzenia, których uczestnikami bądź świadkami byli członkowie ich rodzin, potwierdzając to zachowanymi dokumentami i pamiątkami po bohaterach tamtych dni.


I tak:


Oliwia w swej opowieści pt. „Fabryka śmierci” przedstawiła życie obozu zagłady w Bełżcu oraz związane z tym odczucia, a także zachowania miejscowej ludności. Swoje spostrzeżenia na ten temat przekazała jej mieszkająca na Roztoczu prababcia, którą niegdyś wraz z dziadkiem odwiedzała. Oliwia, mimo młodego wieku (gdyż nie ma jeszcze wymaganych 14 lat), zwiedziła istniejące tam dziś Muzeum - Miejsce Pamięci i rozmawiała ze starszymi ludźmi. To, co widziała i usłyszała, mocno przeżyła.


Z kolei Dobrusia w „Historii z łyżeczką w tle” przywołuje obraz życia, a zwłaszcza wojenne losy swojego pradziadka – skrzypka, śpiewaka i żołnierza – zdobywcy Berlina w 1945 roku. Jego postać kojarzy się w rodzinie z takimi przedmiotami, jak „elegancki kapelusz”, a przede wszystkim tytułowa „pięknie zdobiona srebrna łyżeczka” – pamiątka z zakończonej wojny.


Natomiast Ania, redagując „Wspomnienie o poruczniku Władysławie Sulewskim”, składa hołd postaci z portretu wiszącego w jej domu. Przedstawiony ,,mężczyzna w mundurze” to brat prababci urodzony na Podlasiu, emigrant, działacz polonijny w Chicago i Bostonie, żołnierz armii generała Hallera, który po I wojnie światowej wraca do niepodległej ojczyzny i pracuje na Wołyniu jako nauczyciel, a później w banku. Już jako oficer rezerwy, chodzący jednak w mundurze, zostaje aresztowany przez NKWD, kończy swoje życie tragicznie. Jego szczątki leżą w zbiorowej mogile w Bykowni koło Kijowa, bo „dla niego mundur to zaszczyt i zobowiązanie”.


Prace Oliwii, Dobrusi i Ani zostały docenione przez jury i wraz z innymi opublikowane w okolicznościowej broszurze. Są udostępnione czytelnikom wymienionej biblioteki. Warto się z nimi zapoznać.

Tekst i zdjęcia: Aldona Dymacz - Wróbel

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...