Fundusze Europejskie
Promuję łódzkie
Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

wpcOd 3 września do 14 grudnia 2018 roku uczniowie klasy VIb brali udział w ogólnopolskim programie „Wychowanie przez czytanie”. Celem programu było wprowadzenie uczniów w świat wartości moralnych – pomoc w zrozumieniu przez nich istoty wartości, wskazanie korzyści płynących z ich stosowania w codziennym życiu oraz przećwiczenie sposobów ich praktykowania. Równoważnym celem było propagowanie czytelnictwa oraz umacnianie roli literatury jako moralnego kompasu i źródła inspiracji przy podejmowaniu życiowych decyzji.

Program polegał na przeprowadzeniu z uczniami zajęć z zakresu edukacji moralnej, bazujących na lekturze kilku spośród 15 opowiadań literackich zawartych w tomie „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" z wykorzystaniem przygotowanych przez Fundację „ ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” materiałów projektowych. Elementem programu był konkurs prac multimedialnych zrealizowanych przez uczniów.

Uczniowie klasy VIb przygotowali w grupach 6 różnych prezentacji. Były to zarówno filmy, jak i prezentacje PPT. Najwięcej grup przygotowało prezentacje o szacunku i mądrości.

Poniżej znajdują się linki do poszczególnych filmów i prezentacji.

1. Film Matyldy, Weroniki, Natalii i Sandry

2. Prezentacja Dominika, Mikołaja i Kacpra

3. Film Oli, Edyty i Emilii

4. Prezentacja Marcela, Eryka, Marcela i Dawida

5. Prezentacja Gabrysi i Wiktorii

6. Prezentacja Kacpra i Wiktora

Przygotowanie prezentacji przez uczniów ujawniło ukryte talenty. Uczniom tak spodobał się program, że będziemy go kontynuować i czytać kolejne opowiadania z książki „Gorzka czekolada…" oraz rozmawiać o ważnych sprawach, którymi są wartości. Uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina, solidarność czy optymizm. Jest szansa, że jeśli będziemy podobnie pojmować wartości, będzie mniej nieporozumień, mniej konfliktów, bólu, rozczarowań i gniewu, a więcej radości, zaufania i dobrych relacji między nami.

Książka „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" będzie też dostępna w szkolnej bibliotece.

Ewa Junke

CiasteczkoTa strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej...